Warto zobaczyć

Przybywając na wypoczynek w okolice Jeleniej Góry, koniecznie należy zwrócić uwagę na poniższe atrakcje:

Zamek Bolczów – zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich. Bolczów jest malowniczą ruiną położoną na Szlaku Zamków Piastowskich. Dobrze zachowały się XVI-wieczne mury barbakanu, basteja, brama wjazdowa, pozostałości murów obwodowych oraz średniowiecznego budynku mieszkalnego z reliktami wejścia i dwoma otworami okiennymi. Najpiękniej w ruinach jest wczesną jesienią, kiedy wszystko dookoła jest złoto-brązowe. Najprostsza i najszybsza droga do warowni wiedzie z Janowic Wielkich. Samochód można zostawić na placyku przed sklepem spożywczym i kioskiem. Z miejsca parkingowego w około pół godziny dochodzi się żółtym szlakiem do zamku. W zamku nie ma schroniska ani baru. Od czasu do czasu na zamku odbywają się imprezy plenerowe; ich kalendarium najlepiej szukać na stronach internetowych o Rudawach Janowickich.
Odległość - 25 km

 

Miedzianka – jedno z najdziwniejszych i najbardziej tajemniczych zakątków Dolnego Śląska. Początki Miedzianki sięgają XII wieku. Jadąc pociągiem z Jeleniej Góry do Wałbrzycha można dostrzec w pobliżu Marciszowa w gęstwinie leśnej wieżę kościoła z nieczynnym zegarem. To właśnie tu na Miedzianej Górze (420 m. npm.), w obecnej gminie Janowice Wielkie było miasto przed i po wojnie, po którym dzisiaj zostało niewiele śladów. Do miedzianki można przyjechać samochodem i przespacerować się po tym dawnym miasteczku, można też dojść albo dojechać rowerem aż do dawnej Kreuzwiese, czyli nieistniejącej dziś już wioseczki. Warto polecić również starą drogę do Miedzianki z Ciechanowic, która początkowo biegnie wzdłuż Bobru, następnie przechodzi przez przejazd kolejowy i wyjeżdża niemal na tyłach kościoła katolickiego.
Odległość - 24 km

 

Kolorowe jeziorka – to trzy małe stawy na północnym stoku Wielkiej Kopy, powstały stosunkowo niedawno. Ich historia związana jest nieodłącznie z historią Ciechanowic. Kolorowe Jeziorka znajdziecie powyżej wsi Wieściszowice. Na turystów czeka specjalnie przygotowany parking. Romantyzmu temu miejsca nie odbiera nawet to, że jeziorka to po prostu zalane wyrobiska poko.palniane. Od XVIII wieku wydobywano tu piryt, nazywany złotem głupców ze względu na swoją barwę. Produkowano z niego jednak przede wszystkim kwas siarkowy. Stosowany był również do wyrobu biżuterii, jako proszek do polerowania i składnik czerwonych farb mineralnych. Najłatwiej tu dojechać od strony Marciszowa albo Ciechanowic. Wizytę w Kolorowych Jeziorkach warto połączyć z wizytą w pobliskim Raszowie, gdzie znajduje się przepiękne mauzoleum rodziny Schaffgotschów.
Odległość - 29 km

 

Park miniatur - jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska oraz największego centrum informacyjnego regionu. Wykonane najnowszymi metodami technicznymi miniatury pałaców, zamków, obiektów sakralnych oraz starówek miast dolnośląskich, rzetelnie oddają rzeczywisty wygląd reprodukowanych w skali 1:25 obiektów, co pozwala również na porównanie wielkości poszczególnych zabytków. Wszystkie obiekty zostały otoczone piękną szatą roślinną, przybliżającą rzeczywiste położenie danego zabytku. W porze wieczornej niepowtarzalnego uroku i niezapomnianych wrażeń dodaje iluminacja świetlna.
Odległość - 30 km

 

Treść oraz zdjęcia  zaczerpnięte zostały z książki „Dolina Królów”, Joanny Lamparskiej, oraz Wikipedia.

Aktualności